W Polsce przybywa boisk ze sztuczną trawą. Niemal w każdym mieście jest ich obecnie co najmniej jedna, a im większe miasto, tym większe jest ich zagęszczenie. Sztuczna trawa jest najlepszą nawierzchnią na boiska, które są intensywnie używane. Trawa taka jest z jednej strony bardziej odporna na zniszczenie od prawdziwej, a z drugiej bardziej przyjazna dla zdrowia zawodników, gdyż upadek na nią nie powoduje tak poważnych kontuzji, jak to jest w przypadku boiska asfaltowego. Aby móc w pełni wykorzystać walory takiej nawierzchni, warto grać w butach typu turf.

Turfy stworzone do gry na sztucznej trawie

Turfy to potoczna nazwa butów, która wzięła się właśnie od angielskiej nazwy takiej nawierzchni. Buty typu turf mają podeszwę pokrytą na całej powierzchni małymi korkami, co gwarantuje odpowiednią przyczepność, a z drugiej strony minimalizuje ryzyko uszkodzenia nogi przeciwnika w starciu. Na wielu obiektach o sztucznej nawierzchni istnieje wymóg używania właśnie takich butów turfów. Zakup takich butów nie stanowi problemu, gdyż są one bardzo powszechne w Polsce.

Buty typu turf w ofercie każdej znanej marki

Powszechność sztucznych nawierzchni powoduje, że obecnie każda z popularnych firm produkujących obuwie piłkarskie, ma w ofercie też turfy. Często jest tak, że na najpopularniejsze kolekcje obuwia piłkarskiego znanych firm składają się halówki, korki i właśnie turfy. W polskich sklepach sportowych również nie brakuje takich butów, a często są one najpopularniejszym rodzajem. Jest to spowodowane dużą liczbą boisk ze sztuczną trawą, w tym licznych Orlików.