Jazda na rowerze to niezwykle prosta rzecz. Uczymy się jej, gdy mamy zaledwie kilka lat, a następnie umiejętność ta towarzyszy nam właściwie przez całe życie. Nie oznacza to jednak tego, że nie da się nieco usprawnić i pomóc jeszcze bardziej w jeździe na rowerze, niż jest to realizowane do tej pory. Można to zrobić poprzez posiadanie licznika rowerowego. Czym on jest?

Jak działa licznik rowerowy?

Liczniki rowerowe (Goride) składają się z dwóch części. Jest to po pierwsze czujnik, który montowany jest na przednim kole. Jego zadaniem jest pobieranie informacji z otoczenia, a następnie przekazywanie ich do jednostki centralnej, która posiada wyświetlacz. Moduł ten montowany jest na kierownicy, tak aby rowerzysta miał na niego dobry widok. Połączenie pomiędzy nimi może być zrealizowane poprzez przewód lub też jak ostatnio jest bardzo popularne, poprzez fale radiowe.

Jakie są jego funkcje?

Jak już wcześniej było wspominane, liczniki rowerowe są w stanie gromadzić pewne informacje i prezentować je rowerzyście. O jakich konkretnie informacjach mowa? Przede wszystkim o aktualnej prędkości, z jaką porusza się rowerzysta. Jest to jednak dopiero początek, ponieważ bardzo zaawansowane modele, które wyposażone są w GPS i duży, kolorowy wyświetlacz, są w stanie dodatkowo przygotowywać wcześniej plan jazdy i trasę, a na niej przewyższenia czy też nawet mierzyć temperaturę powietrza w czasie przejazdu, a także dzielić trasę na małe fragment, żeby możliwe było śledzenie tempa męczenia się rowerzysty. Wszystko to ma na celu poprawienie efektywności jazdy na rowerze.