Jeśli wyprawa w góry, to tylko z porządnym plecakiem. Wiedza ta jest znana każdemu, kto choć raz był w górach, ale również i całkowitym laikom, którzy dopiero pierwszy raz wybierają się na górskie szlaki. Jaki powinien być to plecak? Czym różni się on od zwykłego plecaka, który znaleźć można w każdym polskim domu?

Cechy dobrego plecaka w góry

Już na pierwszy rzut oka widać, że plecaki turystyczne (https://www.polarsport.pl/plecaki.html) różnią się znacznie od znanych wszystkim plecaków szkolnych, czy rekreacyjnych. W oczy rzuca się głównie ich wielkość, która waha się od około 20, do nawet 60 litrów i więcej. Spowodowane jest to tym, że dobry plecak górski to taki, który zapewni transport i bezpieczeństwo wszystkim zabranym na szlak rzeczom.

Drugą ważną różnicą jest system nośny. Dobre plecaki turystyczne posiadają skomplikowany system regulacji, który pozwala na precyzyjne dopasowanie go do każdego typu budowy ciała. Jest to kluczowe przy wielogodzinnym marszu, po rzadko kiedy płaskim terenie.

Po trzecie każdy plecak turystyczny jest znacznie lepiej wykonany niż zwykły, cywilny plecak. Mieści on w sobie ogromną czasem wagę i narażony jest na ekstremalne warunki w postaci deszczu, niskich temperatur, a czasem i upadków z wysokości. Aby spełnić wszystkie te wymagania, plecaki te wykonane są ze znacznie lepszych i wytrzymalszych materiałów niż zwykłe szkolne plecaki.
Ostatnia zauważalną cechą jest ogromna wręcz ilość schowków, kieszeni i zapięć, które maksymalizują pojemność plecaka.