Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak trudna jest wspinaczka zimą. Z tego też powodu, tak wiele wypraw jest nieudanych i tak często dochodzi do groźnych wypadków.

Bezpieczeństwo podczas zimowej wyprawy

Oczywiście, wcale nie trzeba rezygnować ze wspinaczki zimą. Może być ona nawet całkiem bezpieczna, jeśli jest się przygotowanym na wszystko co może zaskoczyć w górach.
Częstym problemem jest śnieg, który zdaje się pojawiać znikąd. Mniej doświadczeni turyści nie wiedzą o tym, iż przeważnie w wysokich górach jest o wiele więcej śniegu niż u ich podnóża. Dlatego też, wyruszają w trasę bez rakiet śnieżnych. Efekt jest tego taki, że w pewnym momencie po prostu nie są już w stanie iść dalej i wyprawa musi zostać zakończona. Sprawdzone rakiety śnieżne są bowiem jedynym urządzeniem, czy też obuwiem, które umożliwia chodzenie nawet po bardzo głębokim śniegu.

Warunki pogodowe w górach

Niewątpliwie, w górach zaskoczyć może również pogoda. Często w słoneczny i ciepły dzień niespodziewanie zaczyna padać deszcz czy śnieg. Nieraz niespodziewanie pojawia się także porywisty wiatr. Dlatego też, nigdy nie można się zbytnio oddalać od podnóża gór bez odpowiednich ubrań. Konieczna jest gruba kurtka, jak i ubrania przeciwdeszczowe. Ponadto, trzeba też mieć buty, które są nieprzemakalne. Najważniejsze jest, aby nigdy nie lekceważyć gór. Rzecz w tym, że nawet pozornie najprostsza wyprawa może być trudna i bardzo niebezpieczna.