Jaki pierwszy rower?

Pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z jeżdżeniem na rowerze generuje jeden mały problem. Jest nim wybór odpowiedniego roweru. Rynek zapełniony jest nie tylko różnego rodzaju producentami ale również typami rowerów, które charakteryzują się szczególnymi cechami.

Polski numer jeden

Zdecydowanie najpopularniejszym w Polsce modelem roweru jest nazywany potocznie góral, czyli rower MTB. Jego cechami szczególnymi są duże koła, na których zamontowane są opony o niezwykle agresywnym bieżniku, pozwalające utrzymywać dużą przyczepność na nawet całkowicie luźnej powierzchni, jak np. piasek, oraz rama, która wymusza lekko pochyloną pozycje rowerzysty.
Praktycznie wszystkie rowery górskie wyposażone są w hamulce tarczowe, które zachowują swoje właściwości w nawet najtrudniejszych warunkach atmosferycznych; amortyzatory, które znacznie podnoszą komfort podróżowania po bogatej w dziury i koleiny drodze, oraz duża liczba biegów, co pozwala na precyzyjne dobranie przełożenia w zależności od określonej sytuacji.

Wady rowerów MTB

Jak każdy produkt, tak również rower górski posiada pewne wady, które oczywiście dla jednego użytkownika mogą być bardzo istotne, a dla innego nic nie znaczące.
Należy przede wszystkim wymienić opony, które przez swoją charakterystykę posiadają dość duże opory toczenia oraz fakt, że rower górski jest stosunkowo ciężki. Te dwa fakty wpływają na łatwość rozpędzania się roweru i osiągania większych prędkości.