Łyżwiarstwo szybkie

Uprawianie łyżwiarstwa gwarantuje ponadprzeciętną sprawność fizyczną oraz godną pozazdroszczenia kondycję. Trenując łyżwiarstwo szybkie zwiększa się zdolności układu sercowo-naczyniowego, wydolność tlenową, siłę mięśni, równowagę i koordynację ruchową. Łyżwiarstwo szybkie polega na ślizganiu się wokół owalnego toru lodowego na różnych, określonych dystansach w tak szybkim czasie, jak to tylko najszybciej możliwe. 

Kombinezony muszą idealnie dopasowywać się do ciała zawodnika, aby mógł on nabierać w jak najkrótszym prędkość najwyższą z możliwych prędkości. W tym sporcie liczą się bowiem ułamki sekund w drodze o wygraną. Łyżwy panczenowe posiadają charakterystyczne płozy, które są nadzwyczaj cienkie oraz długie. Łyżwy męskie i łyżwy damskie różnią się rozmiarami, ceną czy gamą kolorystyczną.

Łyżwiarz, który wyraził chęć brania udziału w zawodach ma prawo do jednego falstartu. Jeżeli złamie ową zasadą sędziowie mogą zasądzić o dyskwalifikacji zawodnika. Inne przyczyny możliwego wykluczenia z zawodów sportowych to między innymi jazda po sąsiednim pasie ruchu, nie zmienianie pasa ruchu na kolejnym okrążeniu czy zakłócanie jazdy innemu łyżwiarzowi podczas zmiany pasa ruchu. Łyżwiarstwo szybkie to sport niezaprzeczalnie aerodynamiczny. To właśnie dlatego łyżwiarze noszą obcisłe kostiumy z lycry, które obejmują kaptury, aby umożliwić im przejechanie dystansu tak szybko i efektywnie, jak to możliwe w powietrzu.