Funkcje, które musi spełniać torba sportowa różnią się w zależności od użytkownika. Niektóre dyscypliny wymagają torby sportowej, która będzie często zabierana w podróże. Inni sportowcy potrzebują natomiast torby tylko po to, aby trzymać w niej kilka rzeczy do użycia przed i po treningu. Przy wyborze torby kluczowe znaczenie powinien mieć przede wszystkim jej rozmiar, który należy dobrać do wymagań i oczekiwań użytkownika.

Torba sportowa powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić wszystko, czego potrzebuje użytkownik. Zarazem powinna być wystarczająco mała, aby można ją było wygodnie transportować. Przed zakupem warto zrobić listę przedmiotów, które będzie musiała zawierać torba, np. odzież zamienną, zapasowe skarpety, dodatkowe buty, rękawiczki czy kosmetyki. W ten sposób można dowiedzieć się, jak duża ma być torba sportowa. Jeśli powinna dodatkowo mieścić się w szafce lub w koszyku roweru, to również należy to uwzględnić.

W zależności od sposobu użycia, większe torby sportowe nie zawsze są lepsze. Zbyt duża torba jest trudna do przechowywania w szafce i wygląda na bezkształtną, gdy jest w połowie napełniona. Większe torby zachęcają również do zabierania większej liczby rzeczy na siłownię, co z kolei sprawia, że znalezienie przedmiotów w zatłoczonej torbie jest wyzwaniem. Dlatego należy wybrać torbę sportową, która posiada wystarczającą ilość miejsca na wszystkie potrzeby, a nie szukać możliwie największego egzemplarza.