Jedną z najnowszych generacji orbitreków są te modele, w których wykorzystano magnetyczny system hamowania. W popularnych orbitrekach magnetycznych, zwykły pasek klinowy został zastąpiony magnesami. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście bardzo cicha praca i olbrzymia odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesny orbitrek magnetyczny może mieć system oporu regulacji ręczny albo elektroniczny.

Orbitrek elektromagnetyczny

W sklepach sportowych można coraz częściej spotkać orbitreki elektromagnetyczne, w których to za regulację oporu odpowiada jedynie silnik elektryczny. Identycznie jak w przypadku modeli magnetycznych, olbrzymią zaletą jest tutaj przede wszystkim bardzo wysoka kultura pracy. Godne uwagi są urządzenia treningowe, które posiadają specjalny panel dotykowy, dzięki któremu można precyzyjnie określić wszystkie parametry treningowe. Co warte podkreślania, w orbitrekach elektromagnetycznych można ustawić największy opór, dlatego też jest to najlepszy sprzęt dla tych osób, które w pierwszej kolejności cenią sobie ciężki trening.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując nowy orbitrek albo rowerek treningowy w pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Pamiętać należy o tym, że porządny system regulacji oporu to nie wszystko. Jeżeli orbitrek magnetyczny ma służyć nam w domu, to warto zwrócić także uwagę na jego rozmiary i wagę. Niektóre modele mogą ważyć nawet ponad 100kg, dlatego też trzeba pamiętać że nie wszędzie będzie łatwo je przetransportować. Wybierając orbitrek albo rowerek treningowy warto zwrócić uwagę również na to, jaka jest maksymalna waga użytkowania. Na ten parametr muszą uważać osoby, które ważą powyżej 100 kg.