Coraz częściej spotykane są rowery szosowe, czyli tzw. kolarki. Są to bicykle przeznaczone do jazdy po drogach utwardzonych, zazwyczaj z zamiarem pokonywania długich odległości. Mają raczej przeznaczenie sportowe, niż rekreacyjne. Przy ich wyborze ważne jest kilka parametrów.

Dobre rowery szosowe to przede wszystkim produkty lekkie. Działa tu zasada, która zakłada, że im rower lżejszy, tym bardziej nadaje się do jazdy na długich dystansach. Chodzi o to, że cięższy rower jest trudniej napędzić. Dlatego, wybierajmy rowery o niskiej wadze. Najlepsze parametry osiągają produkty bazujące na aluminiowych ramach.

Przerzutka to bardzo ważny aspekt rowerów szosowych. Zastanów się potrzebujesz aż trzech trybów z przodu. Zazwyczaj takie konfiguracje nie stwarzają znaczących różnic w możliwości doboru przełożenia, a dodatkowo obciążają rower. Zwróć uwagę na wielkość trybów tylnych. Ważne żeby rower posiadał konfiguracje, które umożliwiają łatwiejsze wjeżdżanie pod nachylenie, ale również możliwość wyciśnięcia szybkiej prędkości. Istotna jest również jakość przerzutki. Unikajmy rowerów wyposażonych w najtańszy osprzęt. Tego typu przerzutka szybko się rozreguluje, będzie mniej komfortowa w jeździe i będzie wymagała częstych wizyt w serwisie.

Rozmiar roweru szosowego musi być idealnie dobrany. Jeżeli nasz wzrost uniemożliwia wybranie idealnego rozmiaru ramy, dla przykładu: L jest za duża, a M nieco mała, wybierzmy mniejszą. W nowoczesnych kolarkach istnieje możliwość regulowania ustawień kierownicy oraz cofnięcia siodełka, co rozwiąże problem nieco za małej ramy.