Sport to zdrowie?

Jak mantra powtarzane jest przysłowie że „sport to zdrowie” co tak naprawdę kryję się pod tym stwierdzeniem, i czy rzeczywiście uprawianie sportu gwarantuje nam pełnie zdrowia?

Korzyści wynikające z uprawiania sportu są bardzo dobrze wszystkim znane – dzięki niemu możemy pozbyć się znienawidzonych zbędnych fałdek na naszym brzuchu, czy boczkach; poprawić samopoczucie oraz kondycje fizyczną. Dodatkowo dzięki sportowi jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy podwyższonego ciśnienia. Sport to również doskonałe źródło relaksu i sposób na pozbycie się stresów dnia codziennego. Te wszystkie argumenty są prawdziwe, i nie można ich negować bo w większości opierają się na badaniach naukowych jednak dotyczą one osób które uprawiają sport amatorsko, nie zawodowych sportowców którzy starając się osiągać coraz lepsze rezultaty narażają swoje organizmy na bardzo duże obciążenia, często przez wiele lat. Przy takim natężeniu treningów nie trudno o złapanie kontuzji, a nawet niewielkie wady organów wewnętrznych (praktycznie nie możliwe do wykrycia przez lekarzy) mogą powodować nagłą śmierć.  Te fakty są często pomijane, podobnie jak inna ciemna strona sportu – doping.

Jeżeli więc nie sport to co? Jak zadbać odpowiednio o zdrowie, nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać – ważną rzeczą jest czerpanie wiedzy na temat zdrowia z zaufanych portali medycznych, które charakteryzują się tym że informacje przez nich podawane są z wiarygodnego źródła, pomóc przy rozpoznianu takich portali może stosowanie się do standardu HONcode