Jeżeli chodzi o wagę kasku wspinaczkowego to im lżejszy, tym lepiej. Warto wspomnieć jednak o tym, że lekkie kaski doskonale sprawdzą się przede wszystkim do wspinania w skałkach. Osoby, które potrzebują sprzętu na zdecydowanie cięższe akcje w górach, powinny rozejrzeć się za cięższymi kaskami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymalsze. Jeszcze kilka lat temu kaski wspinaczkowe ważyły około 700 gramów. W dzisiejszych czasach popularny kask wspinaczkowy hybrydowy waży około 300-400 gram. Jeszcze mniej ważą kaski piankowe około 200-250 gram.

Jaki kolor kasku warto wybrać?

Okazuje się, że to jaki kolor ma kask wspinaczkowy ma duże znaczenie. Ciemniejsze kaski nie odbijają promieni słonecznych, dlatego też zdecydowanie bardziej się nagrzewają. Osoby, które wybierają się na wspinaczkę w cieplejsze dni muszą zawsze o tym pamiętać. Warto wspomnieć także i o tym, że jaskrawe kolory ułatwiają także ratownikom zlokalizowanie ofiary wypadków w górach. W przypadku kasków wspinaczkowych wszelkie kwestie ich designu powinny zawsze odchodzić na drugi plan, a najważniejsze powinno być wyłącznie bezpieczeństwo.

Porządna wentylacja

W ciepłych warunkach bardzo ważna jest także porządna wentylacja. W zimę wentylacja również odrywa ważną rolę zwłaszcza jak do wspinaczki używa się ciepłej czapki pod kaskiem. Godne uwagi są modele, które mają zasuwane otwory wentylacyjne. Dzięki takiemu prostemu mechanizmowi, będzie można odpowiednio dopasować poziom wentylacji do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.