Planując wypad pod namiot czy też z plecakiem w góry i nocowanie w schroniskach trzeba pamiętać o wielu sprawach. Przede wszystkim należy mieć ze sobą wysokiej jakości buty, pojemny i mocny plecak, a także oczywiście dobrze dobraną na każdą okoliczność odzież. Jak się jednak okazuje, żadna wyprawa tego rodzaju nie może być realizowana bez karimaty. Czym jest karimata do spania (https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/karimaty.html) i dlaczego należy ją mieć? Na co trzeba zwracać uwagę, gdy będzie się ją wybierało w sklepie?

Dlaczego warto zadecydować się na karimatę?

Wiele osób wiedząc, że potrzebują karimatę, udaje się do pierwszego napotkanego sklepu sportowego i tam dokonuje zakupu takiego dodatku. Zanim jednak przejdzie się do zakupów, warto się najpierw zastanowić, co sprawia, że to właśnie karimata jest tak często polecanym dodatkiem. Jakie są jej najważniejsze zalety?

Nie da się nie zauważyć, że karimata jest elementem o niezwykle niskiej wadze. Co więcej, po zwinięciu jej i zabezpieczeniu paskami ma również niewielką objętość, a ta wszystko sprawia, że bardzo wygodnie się ją przenosi i przyczepia do plecaka.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ oprócz tego karimatę bardzo szybko i wygodnie się czyści, a także szybko ona wysycha. Co więcej, jest ona sprzedawana w naprawdę atrakcyjnych cenach, więc jej zakup nie nadszarpnie i tak już mocno napiętego podróżniczego budżetu.

Najważniejsze cechy karimaty

Jak więc widać, karimata ma naprawdę rewelacyjne zalety, które świetnie wpływają na całą wycieczkę. Skoro wie się już te podstawowe sprawy, warto się teraz dowiedzieć, na co należy zwracać uwagę, gdy będzie się dokonywało zakupu karimaty.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, z jakiego rodzaju pianki będzie ona zrobiona. Dla większości użytkowników zupełnie wystarczająca będzie zwykła karimata z pianki poliuretanowej. Jeśli jednak ktoś chciałby mieć nieco lepszej jakości rozwiązanie, polecane są pianki typu EVA. Cechują się one doskonałą sprężystością, a także bardzo efektywnym zabezpieczeniem przed wilgocią.

Kolejną ważną sprawą jest to, że kupowana karimata w zależności od modelu cechować się może różną grubością. Oczywiście, jeśli kupi się karimatę nieco grubszą, wtedy spanie na niej stanie się wygodniejsze, ponieważ będzie ona lepiej amortyzował ciało. Wiedzieć jednak trzeba, że taka wygoda może zostać okupiona o wiele większymi trudnościami w transporcie karimaty. Będzie ona nie tylko większa, ale także wyczuwalnie cięższa. Być może na pierwszy rzut oka różnice nie będą duże, lecz po kilku kilometrach marszu z założonym plecakiem i przypiętą do niego grubą karimatą różnica może stać się nazbyt wyczuwalna.