Wyposażenie na szlak

Turystyka górka notuje coraz to wyższe wskaźniki popularności. Górskie szlaki przemierza stale zwiększająca się rzeka turystów, przez co jednocześnie wzrostowi ulega ilość notowanych sytuacji zagrożenia życia ludzi w górach. Najczęściej nie są to sytuacje losowe, lecz zwykłe niedopatrzenia niedoświadczonych turystów, które polegają na nieodpowiednim przygotowaniu.

Zagrożenie w górach

Chodzenie po górach wymaga pewnego doświadczenia. Nie tylko tego płynącego z umiejętności pokonywania co trudniejszych odcinków trasy, ale dotyczącego przede wszystkim możliwości zaistnienia określonych zagrożeń. A tych w górach jest bez liku. Bardzo zmienna i nieprzewidywalna pogoda, luźny, często niebezpieczny grunt i duże odległości pomiędzy punktami pomocy, sprawiają, że tzw. niedzielni turyści podatni są na niebezpieczeństwa.

kurtka przeciwdeszczowa

Odpowiednie przygotowanie

Aby im zapobiec, potrzebne jest właściwie przygotowanie jeszcze przed wyjściem na trasę. I nie chodzi o jakieś niezwykle specjalistyczne sprawy, bardzo często zapominane są tak błahe przedmioty jak kurtki przeciwdeszczowe lub butelki z wodą.
Żeby bezpiecznie przemierzać góry potrzebne są odpowiednie buty, plecak z zaopatrzeniem w postaci wody i kanapek, czapka jako ochrona przed słońcem i co ważne latarki, na wypadek konieczności marszu po zmroku.
Z ubioru warto jest mieć wspomnianą już kurtkę przeciwdeszczowa i jakąś bluzę i koszulkę na zmianę w przypadku zamoknięcia.