Zakup maty do ćwiczeń

karimataZakup odpowiedniej maty do ćwiczeń zależy przede wszystkim od planowanego sposobu jej użytkowania. Oddzielną kategorię będą stanowiły maty podkładane pod sprzęt do ćwiczeń, służące głównie temu, żeby zapobiec ich poślizgowi i zarysowaniu powierzchni, inne maty stosuje się do fitnessu, inne do gimnastyki, specjalne cienkie maty przeznaczone są do uprawiania jogi.

Wybierając matę do ćwiczeń należy pamiętać, żeby nie była zbyt krótka – jej długość powinna być minimum taka jak wzrost ćwiczącego. Mata do ćwiczeń musi być również łatwa w czyszczeniu, ponieważ jest elementem, który łatwo się brudzi. Maty do ćwiczeń powinny być antypoślizgowe, elastyczne i zapewniać ćwiczącemu odpowiednią amortyzację.

Mata do ćwiczeń akrobatycznych powinna być gruba, żeby zapobiec ewentualnym kontuzjom spowodowanym niefortunnym upadkiem. Tradycyjne maty do jogi natomiast są bardzo cienkie. Ich podstawową funkcją jest działanie antypoślizgowe. Materiał, z którego jest wykonana powinien być również wytrzymały i elastyczny.