Buty rowerowe- jakie będą najlepsze?

Obuwie rowerowe kojarzy się przede wszystkim z kolarstwem zawodowym lub wyczynowym. Jednak nawet osoby, które jeżdżą na rowerze hobbistycznie, ale pokonując duże ilości kilometrów powinny zatroszczyć się o odpowiednie buty. Wszak odpowiednie obuwie to nie tylko większa wygoda i przyjemność z jazdy, to także mniejsze ryzyko urazów lub wypadków.

Czym różnią się buty rowerowe od zwykłego obuwia sportowego

Wizualnie profesjonalne obuwie na rower często nie różni się istotnie od zwykłych butów np. trekkingowych. Podstawową różnicą jest sztywność podeszwy. Im ona sztywniejsza, tym lepiej przenosi energię jaką chcemy przekazać na pedały, ale także tym trudniej się w takich butach chodzi. Dlatego poziom sztywności uzależniony jest o przeznaczenia obuwia, buty rowerowe do jazdy szosowej będą dużo bardziej twarde niż te do jazdy rowerem górskim. Ponadto profesjonalne obuwie często posiada system SPD, który umożliwia jazdę na rowerze z pedałami zatrzaskowymi. Tu też system zatrzaskowy różni się w zależności od typu roweru, w rowerach MTB mamy system SPD, a w rowerach szosowych system SPD-SL.

Jak wybrać idealne buty

Kupując buty rowerowe zawsze zaczyna się od wyboru ich typu. Podstawą solidnych butów na rower jest odpowiednio dobrana i gruba podeszwa, która jest gwarancją stabilności i wytrzymałości. Ważny jest też materiał, z którego zostały wykonane buty. Powinien zapewniać niezbędną przy dużym wysiłku wentylację. Buty powinny dobrze przylegać, dzięki temu będą stabilne. Jednak aby nie okazały się zbyt małe najlepiej kupować buty dłuższe o co najmniej 0,5 cm od rozmiaru naszych codziennych butów. Obuwie na rower powinno też być zapinane na rzepy lup specjalne klamry. Sznurowadła mogą wkręcać się w pedały, dlatego rowerzyści powinni ich unikać.