Co warto wiedzieć o ochraniaczach na zęby?

W dzisiejszych czasach możemy wymienić dwa główne rodzaje ochraniaczy na zęby. Pierwszym z nich są ochraniacze jednowarstwowe, a drugie to ochraniacze wielowarstwowe, które najczęściej wykonane są ze specjalnego żelu. Warto wspomnieć także i o tym, że istnieją również ochraniacze protetyczne, które robione są od a do z na indywidualne zamówienie.

Czym charakteryzują się poszczególne ochraniacze na zęby?

Ochraniacze pojedyncze jak łatwo się domyśleć ochraniają jedynie górną część szczęki. Ochraniacze podwójne zabezpieczają z kolei wszystkie zęby, czyli górną i dolną szczękę. Jeżeli chodzi o ochraniacze na zęby stosowane w sportach kontaktowych, to warto poszukać idealnego kompromisu pomiędzy wygodą, a bezpieczeństwem. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to zapewnia je właśnie zastosowany materiał i użyta technologia. W przypadku komfortu kluczem do sukcesu jest odpowiedni kształt, wzór i perfekcyjne dopasowanie do szczęki.

 

Podstawowe ochraniacze na zęby

Klasyczne ochraniacze na zęby wykonane są tylko z jednej warstwy tworzywa. Producenci najczęściej stosują silikon. Niestety podstawowe modele nie zawierają zaawansowanej technologii, która ułatwia oddychanie i swobodne odprowadzanie śliny. Na szczęście nawet podstawowe ochraniacze na zęby doskonale spełniają swoje zadania i potrafią uchronić przed stratą uzębienia. Zawodowi sportowcy powinni postawić jednak na bardziej zaawansowane ochraniacze z tzw. wyższej półki.