Inne sporty: Rękawice do MMA

Rękawice do MMA
Rękawice do MMA

Rękawice do MMA często nazywane rękawicami chwytnymi lub grapplingowymi to rękawice posiadające otwartą wewnętrzną część dłoni oraz odkryte palce. Rękawice takie mają na celu ochronę dłoni podczas uderzeń przy jednoczesnym zachowaniu możliwości chwytnych.

Rękawice takie ze względu na cieńszą warstwę amortyzującą są twardsze oraz w mniejszym stopniu niż rękawice bokserskie lub przyrządowe amortyzują uderzenia. Niekwestionowaną zaletą rękawic tego typu jest jednak ich lekkość, dobra wentylacja oraz – o czym już wspomniano – zachowanie możliwości chwytnych podczas walki.

Rękawice MMA z kciukiem czy bez?

Zdania na temat tego, czy rękawice chwytne powinny mieć ochronę kciuka czy nie są podzielone. Zwolennicy rękawic z ochroną kciuka twierdzą, że zabezpiecza ona kciuk przed otarciami i zwiększa bezpieczeństwo podczas sparingów, przeciwnicy twierdzą jednak, że osłona na kciuk zmniejsza zdolności chwytne podczas walki w parterze. Jakie wersję więc wybrać?

To zależy głównie od tego, do czego będą one używane. W przypadku zakupu rękawic do walki grapplingowej, w której możliwości chwytne odgrywają bardzo duże znaczenie zaleca się stosowanie rękawic bez ochrony kciuka. Z kolei, jeśli zamierzasz stosować je do walki w stójce lub do treningu na worku treningowym, powinieneś wybrać wersję z osłoną na kciuk.

Dostępne na Polskim rynku rękawice MMA występują w wersjach ze skóry naturalnej oraz syntetycznej. Wytrzymalszą wersją są oczywiście te wykonane ze skóry naturalnej, choć i wśród tych wykonanych ze skóry syntetycznej można znaleźć bardzo udane modele za relatywnie niskie ceny.