Jakie ekspresy wspinaczkowe wybrać?

Dobry sklep wspinaczkowy oferuje minimum kilkanaście modeli ekspresów wspinaczkowych. Służą one do mocowania liny na punktach asekuracyjnych. Dla wielu osób to niezbędny element wyposażenia. Produkty występują w wielu rozmiarach, mają różną wagę, czy też materia. Wybór może przysporzyć trochę kłopotu, szczególnie osobie początkującej.

Wspinaczka sportowa

Ekspres, który posłuży do wspinaczki sportowej powinien być komfortowy w użytku. Zamek musi zapewniać szybkie i proste wypinanie. Karabinki w ekspresach sportowych odznaczają się nieco większymi rozmiarami, a także wyższą wagą, jednak podczas wspinania sportowego nie ma to aż takiego znaczenia. Dobrym rozwiązaniem jest pomieszanie dwóch różnych karabinków. Jeden z nich powinien posiadać pełen zamek, a drugi (mocowany do liny) zamek druciany.
Warto dodać, że w sklepach wspinaczkowych znajdują ekspresy nie tylko z zamkami w standardowych odcieniach, ale również kolorowymi. Wpływa to głównie na poczucie estetyki, ale także zwiększa widoczność.

Wspinaczka tradycyjna

W tym przypadku ogromna znaczenie ma waga ekspresu. Najlepiej sprawdzają się karabinki z drucianymi zamkami. Co prawda nie są one tak wygodne, jak zamki pełne, ale mają wiele zalet. Przede wszystkim odznaczają się bardzo niską wagą oraz małymi wymiarami. Dzięki temu nie będą zajmować zbyt dużo miejsca w ekwipunku. Dobrym wyborem są ekspresy z taśmą wykonaną z dyneemy, czyli polietylenu o ultradużej masie cząsteczkowej.