Prowadzenie obserwacji to niezwykle ważna czynność. Jest ona postawą działań wojennych, lecz także stanowi absolutną konieczność podczas polowania. Co ciekawe, prowadzenie obserwacji może być realizowane w zadaniach typowo cywilnych, ponieważ jest to hobby często praktykowane przez miłośników ptaków czy też gór. Jeszcze do niedawna jedynym obowiązkowym narzędziem umożliwiającym prowadzenie obserwacji była lornetka. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskuje monokular (tutaj). Co warto wybrać?

Charakterystyka lornetki

Opis obu tych narzędzi warto rozpocząć od tego zdecydowanie najlepiej znanego i używanego od lat, czyli od lornetki. Czym się ona charakteryzuje i jakie są jej wady oraz zalety?

To, jak wygląda lornetka nie trzeba zapewne nikomu objaśniać. Warto się jednak dowiedzieć, jakie są jej zalety i wady. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą jest w tym wypadku możliwość prowadzenie obserwacji naprawdę znacznie oddalonych obiektów. Dobra lornetka pozwala na widzenie ze znacznej odległości. Co więcej, prezentowany przez nią obraz jest rewelacyjnej jakości. Dzięki temu, że można z niej korzystać obuocznie, jest wygodna i nie sprawia nikomu trudności.

Jak jednak wyglądają wady takiego sprzętu? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dobra lornetka jest naprawdę bardzo drogim sprzętem. Co więcej, jest ona dość duża, a także ciężka, więc noszenie jej na co dzień może sprawiać spore trudności. Z tego też powodu coraz więcej osób szuka tańszej, mniejszej i lżejszej alternatywy. Idealnie w tym celu sprawdza się monokular. Czym on jest i jakimi cechami się charakteryzuje?

Monokular — charakterystyka

Jak nazwa sam wskazuje, monokular to rodzaj lunety, który może być obsługiwany tylko jednym okiem, a nie dwoma, tak jak ma to miejsce w przypadku lornetki. Z jakimi walorami użytkowymi wiąże się taka zmiana?

Przede wszystkim wiedzieć tu trzeba, że monokular jest znacznie tańszy niż typowa lornetka. Co więcej, z racji tego, że obsługuje tylko jedno oko, jest on również wyraźnie mniejszy i lżejszy, a to sprawia, że bez większych trudności może być noszony nie tylko w plecaku, lecz nawet w kieszeni. Dodatkowo sporą korzyścią dla wielu użytkowników jest to, że nie tylko jego ustawienie, lecz również kalibracja są bardzo proste i żaden początkujący użytkownik nie będzie miał z tym problemów.

Skoro już wiadomo, jakie są zalety korzystania z monokularu, trzeba się teraz dowiedzieć, jakie są tego wady. Przede wszystkim wielu osobom może nie odpowiada to, że korzystać się będzie tylko z jednego oka podczas prowadzenia obserwacji. Co więcej, tak ograniczona forma powoduje, że obraz jest gorszej jakości, a i samo przybliżenie jest mniejsze niż w przypadku lornetki.