Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na prowadzenie zdrowego trybu życia, uwzględniającego odpowiedni poziom wysiłku fizycznego. Oprócz tego, w zależności od rodzaju roweru, może on spełniać różnorodne funkcje. Każdy entuzjasta tego sposobu poruszania się powinien znać podstawowe rodzaje rowerów oraz ich cechy i zastosowania.
Szosówka vs. rower przełajowy
Pierwszym typem roweru, omawianym w tym artykule jest rower szosowy, zwaną też szosówką. Rower ten najlepiej sprawdza się w przypadku utwardzonych tras i nie posiada żadnych amortyzatorów, a jego popularność sprawia, że prawie każdy internetowy sklep rowerowy zaproponuje nam jakąś szosówkę. Do zalet wymienianych przez doświadczonych kolarzy szosowych zaliczamy możliwość rozwinięcia stosunkowo dużej prędkości (ze względu na małe opory powietrza i korzystną nawierzchnię), lekkość roweru, a także ceny, które są stosunkowo niższe niż w przypadku innych rodzajów. Do wad natomiast zaliczyć możemy mniejszą zwrotność rowerów tego typu oraz ograniczenia wynikające z nawierzchni (rower szosowy jest słabiej przystosowany do jazdy po trudnych, nierównych terenach).
Drugim rodzajem jest rower przełajowy, tak zwany CX – w porównaniu z rowerem szosowym wyposażony jest on w szersze opony i mocniejsze hamulce, cechy te czynią go zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla kolarzy wybierających się w trudniejsze trasy. Ze względu na liczne podobieństwa do poprzednio omawianego typu, od osób zmieniających rower z szosowego na przełajowy nie wymaga on zmiany stylu jazdy, a praktycznie każdy sklep z rowerami będzie miał w swoim asortymencie rowery przełajowe.