Spodnie damskie – historia

spodnie sportowe legginsyDamskie spodnie są niezwykle wygodnym elementem garderoby. Ma je w szafie każda kobieta, która ceni sobie atrakcyjny wygląd oraz komfort noszenia. Nie zawsze płeć piękna mogła nosić spodnie. Jak zaczęła się ich historia?

Kiedy nadeszła moda na spodnie damskie?

Pierwszy przełom wystąpił w XIX wieku. Wtedy to pojawiły się coraz głośniej krzyczące o prawach kobiet feministki. Spodnie stały się idealnym element do walki o równouprawnienie. Dążono do zniesienia zasad dotyczących kobiecego ubioru. Koniec XIX wieku to czas, w którym spodnie stały się elementem ubioru sportowego. Zaczęły je popularyzować aktorki. Pojawiały na wybiegach na przykład Coco Chanel. Spodni damskich używała aktorka Katherine Hepburn – spopularyzowała szerokie spodnie z wąskim stanem. W 1935 roku wyszedł pierwszy model jeansów. Dopiero w latach 60. kobiety zaczęły nosić spodnie publicznie na większą skalę. W latach 70. pojawiły się jeansy dzwony. Noszono je nawet w eleganckich zestawieniach.

Damskie spodnie to element, bez którego nie można sobie wyobrazić garderoby kobiety nowoczesnej. Nie były one jednak noszone przez płeć piękną od zawsze. Dopiero lata 60. stały się momentem, w którym kobiety zaczęły nosić spodnie na wiele okazji.