Czym jest kurtka softshell?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy producent odzieży sportowej ma w swojej szerokiej ofercie sprzedażowej produkty softshellowe, które w ostatnim czasie cieszą się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę różni się kurtka softshell od zwykłej kurtki przeciwdeszczowej.

Kurtka softshell – główna idea
Softshell najprościej rzecz mówiąc to popularna idea ubioru outdoorowego, która jest największą konkurencją dla tradycyjnej idei hardshell (zakładającej, że końcowym elementem odzieży turysty powinna być kurtka membranowa). Jak powszechnie wiadomo kurtki przeciwdeszczowe zapewniają wodoszczelność, ale niestety membrana bardzo słabo oddycha. Głównym zadaniem nowoczesnych kurtek softshell jest utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Turystom nie powinno być ani za gorąco ani za zimno. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że organizm zdecydowanie częściej wychładzany jest przez wiatr, niż przez deszcz. Oryginalna kurtka softshell to najlepsze rozwiązanie, gdy na stoku nie pada deszcz i wymagana jest wyłącznie ochrona przed wiatrem.

Jak nosić kurtki softshell?
Pod softshell powinno zakładać się jedynie specjalną bieliznę termoaktywną albo zwykły t-shirt. Pamiętać należy również i o tym, że kurtki softshell nie są odpowiednie jako samodzielna warstwa odzieży w chłodniejsze dni. W okresie zimowym pod softshella warto założyć dodatkową warstwę docieplającą. Dobrze sprawdzi się polar, sweter i gruba bielizna termiczna.