Hamulce do rolek – jak przedłużyć ich trwałość?

Osoby, które wykorzystują hamulce do rolek doskonale wiedzą, że zużywają się one znacznie szybciej, niż inne komponenty. Opanowanie poprawnej techniki hamowania może znacznie zwiększyć żywotność ich powierzchni. Warto zaznaczyć, że wiele osób dopiero po pewnym czasie przyswaja zatrzymywanie się inną metodą, niż tylny hamulec. Dotyczy to szczególnie dzieci, czy też osób, które dopiero rozpoczęły przygodę z tym sportem

Hamulec do rolek zamontowany jest najczęściej w tylnej części płozy, co umożliwia skuteczne oraz bezproblemowe zatrzymanie się. Na początku zaleca się jednak spokojną jazdę – rolki rozpędzone do dużej prędkości (np. podczas zjazdu z góry) mogą być bardzo ciężkie w zahamowaniu. Stwarza to duże ryzyko utraty stabilności. Jak właściwie używać hamulca do rolek?

Po pierwsze należy przyjąć odpowiednią pozycję. Tułów powinie być lekko pochylony do przodu, a kolana ugięte. Jeśli hamulec usytuowany jest na prawej nodze, to ciężar ciała należy przenieść na lewą stronę. Następnie trzeba odchylić prawą rolkę do tyłu, tak aby hamulec zetknął się z podłożem.Lepiej robić to stopniowo, ponieważ zahamowanie „na zero” może skończyć się upadkiem. Powinno być ono płynne, a prędkość ma zmniejszać się etapowo. Niweluje to ryzyko tego, że rolkarz utraci stabilność i dozna kontuzji. Oczywiście bardziej zaawansowane osoby mogą pozwolić sobie na więcej. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taka metoda zmniejsza siłę tarcia, a cała powierzchnia hamulców do rolek nie ściera się tak szybko.