Włókna poliestrowe coraz częściej wykorzystywane są w branży odzieżowej, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Ten rewelacyjny sztuczny materiał odgrywa kluczową rolę przede wszystkim przy produkcji odzieży sportowej.
Jaki plusy i minusy?
Poliestrowe spodnie dresowe (https://desportivo.pl/pl/c/Spodnie-dresowe/12) bardzo szybko schną, są lekkie i przewiewne. Do największych atutów należy zaliczyć dużą odporność na działanie promieni słonecznych, niesamowitą sprężystość i wytrzymałość. Największym minusem jest oczywiście tendencja do elektryzowania się. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że poliestrowe spodnie przyciągają zabrudzenia i szybko się brudzą. Na szczęście bardzo łatwo je wyprać. Poliestrowe spodnie niestety mechacą się podczas użytkowania i nie można ich prać w wysokiej temperaturze. Spodnie dresowe z poliestru są sprężyste i nie gniotą się, dlatego też nawet po całym dniu noszeniu prezentować będą się bardzo okazale.
Czym tak naprawdę jest tkanina poliestrowa?
Poliester po raz pierwszy pojawił się w latach 30-tych ubiegłego wieku. Tkanina jest w całości syntetyczna, dlatego też wytwarzana jest w 100% w laboratorium chemicznym. Poliestry najprościej rzecz mówiąc to specjalne polimery z wiązaniami estrowymi. W wyniku estryfikacji hydroksykwasów powstaje popularny PET. Poszczególne granulaty PET topione są w temperaturze 280 stopni, dzięki czemu powstają specjalne włókna. Jeszcze kilka lat temu do produkcji poliestru wykorzystywana była ropa naftowa. Opisywany materiał wykorzystywany jest nie tylko przy produkcji odzieży sportowej, ale również w modzie casualowej. Warto wspomnieć także o tym, że domieszki poliestru są dodawane do wielu naturalnych materiałów. W dzisiejszych czasach spotkać można spodnie dresowe z wiskozy i poliestru i wytrzymałe spodnie z mieszanki bawełny i poliestru. Do niektórych spodni dodawany jest także elastan.