Pasy do ćwiczeń są częstym przyrządem spotykanym w świecie sportów siłowych. Wyglądają one podobnie do zwykłego paska, jednak są nieco szersze. Pas trójbojowy jest przede wszystkim stosowany przez osoby uprawiające trójbój siłowy. Posiada on stałą szerokość wynoszącą około 10 centymetrów na całej długości i jest grubszy od pasów używanych przez kulturystów.  Stosowany jest on, aby ustabilizować odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń i podnoszenia ciężarów.

Co daje taki pas?

Gdy dochodzi do podnoszenia dużych ciężarów to mięśnie brzucha oraz pleców są szczególnie napięte. Stosowanie pasów do trójboju to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Stabilizują odcinek lędźwiowy, przez co zapobiegają kontuzjom takim jak wysunięcie dysku czy przepuklina. Zbyt słabo napięte mięśnie bez stabilizacji przy pomocy pasa mogą również skutkować kontuzjami. 

Pas trójbojowy ma zapobiegać temu niebezpieczeństwu, ponieważ zwiększa on ciśnienie tłoczni brzusznej i stabilizuje. Stosowanie pasa według badań sprawia również, że wykonywanie ćwiczenia stają się łatwiejsze.

pas trójbojowy

Czy warto trenować z pasem do trójboju? 

W kwestii trenowania z pasem zdania są podzielone. Część osób twierdzi, że ułatwia on wykonywanie ćwiczeń, drudzy zaś twierdzą, że wywołuje więcej szkód niż pożytku. Zawodowcy stosujący pas trójbojowy twierdzą jedna, że jest on niezbędny przy wykonywaniu ćwiczeń z udziałem dużych ciężarów. Dzięki temu redukują w znaczący sposób możliwość nabawienia się poważnej kontuzji. Pas trójbojowy nie jest jednak zalecany dla osób, które dopiero zaczynają. Ich mięśnie nie są jeszcze na tyle silne, i nie pracują oni z dużymi ciężarami. W takim przypadku jest on po prostu zbędny.

Pasy do trójboju służą w dużej mierze do poprawiania swoich własnych rekordów. Dlatego warto je stosować przy maksymalnych obciążeniach, jakie realizujemy w trakcie treningu. Najlepiej sprawdzają się one przy takich ćwiczeniach jak martwy ciąg, przysiady oraz wyciskanie sztangi. Odpowiedni pas trójbojowy można zakupić w sklepie internetowym ŚwiatSupli.