Rodzaje łańcuchów rowerowych. Który wybrać?

Łańcuch to jedna z ważniejszych części roweru, która niestety szybko się zużywa. Zakup nowego, dobrze dopasowanego łańcucha jest dla niektórych osób nie lada wyzwaniem. Jakie są rodzaje łańcuchów rowerowych i czym się charakteryzują?

Liczba zębatek a typ łańcucha

Dobieranie odpowiedniego łańcucha rowerowego powinno się zacząć od policzenia liczby zębatek przy tylnym kole. Im więcej zębatek posiada rower, tym węższy będzie łańcuch. Biorąc pod uwagę tę informację, możemy wyróżnić łańcuchy:

– jednorzędowe, które pasują do rowerów bez przerzutek zewnętrznych. W tym wypadku do wyboru będą łańcuchy o szerokości 3,17 mm lub, szerokości 2,38 mm. Ten typ łańcucha pasuje do większości BMX-ów i jednośladów z przerzutkami w piaście;

– 5-8 rzędowe, pasują do wielu rowerów górskich starszego typu, które posiadają 5, 6, 7 lub 8 zębatek. Szerokość takiego łańcucha powinna wynosić dokładnie 2,38 mm;

– 9-11 rzędowe, będzie nadawał się do rowerów z 9, 10 lub 11 rzędami napędu. Występuję on najczęściej w rowerach wyprawowych, górskich lub w rowerach szosowych.

Długość łańcucha

Zakładając nowy łańcuch rowerowy, musimy zwrócić uwagę na jego długość. Należy zatem policzyć ilość ogniw. Nierzadko zdarza się, że nowy łańcuch jest zbyt długi i należy go zwyczajnie skrócić. Najczęściej spotykane łańcuchy posiadają 114, 116 bądź 118 ogniw.

Podczas wybierania odpowiedniego łańcucha do roweru, warto sprawdzić, jaki rodzaj łańcucha zastosował producent naszego jednośladu i kupić taki sam. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, przed zakupem, warto wziąć pod uwagę powyższe informacje.