Rodzaje siodełek rowerowych

Nawet laik z pewnością wie, że siodełka rowerowe są bardzo różne. Pod tym określeniem kryje się długa lista przedmiotów, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, ale w rzeczywistości są one zupełnie inne i przeznaczone do różnych celów. Jakie są najważniejsze rodzaje siodełek?

Siodełka do rowerów szosowych

Ten typ siodełek jest wąski i bardzo twardy. Do siedzenia na nich powinno się zakładać specjalne spodenki kolarskie. Mała powierzchnia siodełka minimalizuje jego kontakt z ciałem, więc jest dużo mniejsze ryzyko powstania odparzeń. Mogą one być bardzo wygodne… ale dla osób, które już przyzwyczaiły się do ich używania.

Siodełka do rowerów górskich

Są to siodełka o średniej szerokości. Najczęściej są spotykane w rowerach górskich niskiej lub średniej klasy. Ich użytkownicy bardzo sobie je chwalą. Te siodełka mają średnią twardość, bo mają być wygodne na dłuższych dystansach, ale równocześnie nie wymagają one noszenia spodenek kolarskich z wkładką.

Siodełka do rowerów miejskich

Takie siodełko rowerowe jest szerokie i grubo wyściełane. Często jest ono także wyposażone w żelowe wkładki albo sprężyny. Przez doświadczonych rowerzystów takie siodełka często nazywane są kanapami. Zmuszają one rowerzystę do siedzenia w pozycji wyprostowanej. Zwykle nie nadają się one do pokonywania codziennie więcej niż kilkunastu kilometrów. Takie siedziska są:
– miękkie,
– duże,
– szerokie,
– nie odprowadzają efektywnie potu.

Wybierając je, trzeba liczyć się ze sporym ryzykiem powstania odparzeń.