Wycieczki rowerowe za miasto

Rower to niegdyś bardzo popularny środek transportu, który na dużą skalę był używany zwłaszcza w słabo skomunikowanych miejscowościach. Obecnie coraz więcej osób zaczyna traktować jazdę na rowerze nie jako konieczność, lecz jako formę aktywnego wypoczynku. Jak jeździć, aby było to bezpieczne?

Sprawny i regularnie serwisowany sprzęt

Wszystkie rowery (https://www.dobrerowery.pl/rowery) niezależnie od tego czy są mocno eksploatowane czy też używane zaledwie kilka razy do roku, przed rozpoczęciem sezonu  powinny przejść gruntowny przegląd. Można wówczas na czas wykryć wszelkie usterki, które mogłyby podczas jazdy doprowadzić do wypadku. Wybierając się na wycieczkę rowerową za miasto, zwłaszcza jeżeli będzie prowadziła przez ruchliwe odcinki dróg, należy pamiętać o tym, aby zawsze używać kasku rowerowego.

 

Wybór trasy wycieczki

 

Planując trasę wycieczki rowerowej należy wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników. W pierwszej kolejności należy obrać punkt docelowy i zastanowić się czy wyznaczona odległość jest realna do pokonania. W tym wypadku istotne znaczenie ma zarówno sam kilometraż jak i suma wzniesień na całej długości trasy. Zupełnie inaczej jeździ się po płaskim terenie a inaczej w górach, gdzie dzienny dystans jest sporo krótszy. Warto mieć na uwadze również zmienne warunki atmosferyczne – zawsze dobrze jest zabezpieczyć sobie jakąś alternatywę powrotu – czy to samochodem czy pociągiem – na wypadek, gdyby pogoda nagle się drastycznie popsuła.