Dobierając właściwe dętki rowerowe użytkownicy jednośladów muszą brać pod uwagę bardzo wiele czynników. Jednym z takich które mają istotny wpływ na dobór właściwego ogumienia jest między innymi to, po jakiej nawierzchni rower będzie jeździł. Zwłaszcza jeżeli ktoś planuje rowerowe wyprawy po trudnych terenach, jak górskie ścieżki, na ten aspekt powinien zwrócić wiele uwagi.

Twarde czy miękkie

Dętki rowerowe produkuje się z różnych rodzajów gumy, przede wszystkim jak mowa o jej twardości. Im twardsza guma, tym lepiej nadaje się na trudny teren. Jednakże wmieście zbyt twarde ogumienie może powodować pewien dyskomfort podczas jazdy po gładkich chodnikach czy drogach. Dętki do rowerów wykonane z twardszej gumy mają także znacznie mniejszą skłonność o rozciągania się wewnątrz opony, dlatego też istotne jest aby pod względem rozmiaru była dopasowana idealnie.

Wentyl, waga i ciśnienie

Wentyle znajdujące się w dętkach dzielą się na kilka różnych typów, dobrze jest więc dobrać jak najbardziej odpowiedni. Każdy typ ma nieco inny rozmiar, co powoduje że w niektórych jednośladach można zastosować tylko i wyłącznie dętki z określonym wentylem. Rowery górskie zazwyczaj mają nieco większy otwór, przeznaczony na wentyl i dają możliwość niemalże dowolnego ich stosowania. Opona musi także wytrzymywać określone ciśnienie, co wpływa na jej wybór podczas zakupu. Jeżeli ktoś nie posiada dostatecznej wiedzy w tym zakresie, aby samodzielnie wybrać najlepsze ogumienie, powinien skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli na przykład sprzedawców w sklepach.