Społeczna wiedza na temat dbałości o własne rzeczy jest coraz większa. Pomimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu żyliśmy chęcią jak najszybszej wymiany zużywających się rzeczy na nowe, tak obecnie ponownie doceniamy produkty dobrej jakości i chcemy o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej. Jednym z przykładów są tutaj oczywiście buty, które należy odpowiednio i systematycznie impregnować. Co jaki czas powinniśmy jednak wykonywać tę czynność? Czy jest ona od czegoś zależna?

Jak często impregnować?
Wbrew pozorom na tak postawione pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od warunków, w których dane buty będą użytkowane. Jeżeli wykorzystujemy nasze obuwie wyłącznie na dojazdy samochodem do pracy i jednocześnie zawsze przechodzimy odśnieżonym chodnikiem, to okresy impregnacji będą znacznie wydłużone w stosunku do obuwia wykorzystywanego na górskich, zimowych wędrówkach. Należy przyjąć, że impregnacji obuwia powinniśmy dokonywać przynajmniej 1-2 razy w sezonie w przypadku niewielkiego narażenia na czynniki zewnętrzne. W przypadku obuwia górskiego warto sprawdzić działanie warstwy impregnatu po każdej wycieczce lub wyprawie.

Podsumowując, współczesne impregnaty do butów nie są wcale drogie i nie powinniśmy tym samym wybierać impregnatów z najniższej półki cenowej. Za dobry impregnat do butów warto dać te kilkadziesiąt złotych i mieć pewność, że właściwie zabezpieczy nasze obuwie.